Domain

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, Türkçe karşılığı “alan adı” olan bir terimdir. Herhangi bir web sitesine girerken o web sitesinin IP adresi ile ilgili alana bağlanmanız gerekir. Söz konusu IP adreslerinin herkes tarafından bilinmesi ve akılda tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla domain kavramı geliştirilmiş olup, insanların IP adresi yerine domain ismi ile web sitesine bağlanması sağlanmıştır.

Domain, en genel ifade ile web sitesinin adı ve adresidir. Kullanıcılar web sitesini bu alan adı ile tanırlar. Seçilen alan adının; “firmaisminiz” olduğunu düşünürseniz, domain de “firmaisminiz.com” ya da “firmaisminiz.net” gibi web sitesine yönlendiren adreslerdir.

Farklı web sitelerinin aynı domain adını kullanması söz konusu değildir. Bunu insanların parmak izi gibi düşünebiliriz. Söz konusu alan adları IP adresini kullanarak karmaşık kodlar ile web sitesine bağlantı sağlar. Bu IP numaraları uzun olduğundan bireylerin bu numaraları hatırlaması da zordur.

Domain kavramı olmasaydı insanlar bir web sitesine bağlanmak için adres satırına web sitesinin IP numarasını yazma zorunda kalırdı. Bu sebeple domain kavramı geliştirilmiş ve karmaşıklık ortadan kaldırılmıştır. Adres satırına girdiğiniz domain, DNS aracılığı ile IP adresine dönüştürülerek kısa sürede web sitesine bağlantı gerçekleştirilir.

 

Alan Adı Tescili Nedir?

Web sitesi tasarımı ya da bu alanda benzer konularla ilgileniyorsanız, alan adı tescili ya da kaydı tabirlerini duymuşsunuzdur. Söz konusu terim, alan adını kullanırken bunu kayıt altına aldırmanızı ve kiralamanızı ifade eder.

Alan adı tescili, alan adını satın almaktan ziyade yıllık kiralamayı ifade eder. Bu sebeple domain tescilinin belirli zaman aralıklarında yenilenmesi gerekir. Domain kayıt işlemini yenilediğiniz sürece alan adının kullanım hakkı sizin olur.

Alan adının kayıt işlemi yenilenmezse bu süreden itibaren isteyen herkesin boşalan alan adını alma hakkı doğar. Bu da web sitesine yaptığınız müşteri yatırımının boşa gitmesi anlamına gelir. Özellikle ticari alanda faaliyet gösteren web sitelerinin bu anlamda hassasiyet göstererek alan adı yenileme işlemini aksatmadan gerçekleştirmesi gerekir.

Alan adı kayıt işlemi, domain düzenleme ve denetleme hakkı bulunan yetkili kurumlar tarafından gerçekleştirilir. Ülkemizde bu anlamda faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş bulunur. Bu kurumlara müracaat ederek domain sorgulamasını ya da alan adı tescilini de süratle yapabilirsiniz. Alan adı tescil işlemi için ilgili kurumlara belirli miktarda ücret ödemeniz gerekir. Kiralama ve tescil işlemi genellikle 1 yıllık süreyi kapsayacağı için her yıl bahse konu ücretin tekrar ödenmesi gerekir.

 

Alan Adı Neden Önemlidir?

İnternet dünyasında domain, web sitesi ziyaretçilerinin sizi nasıl arayacağı ve bulacağı ile ilgili bir kılavuz görevi görür. Doğal olarak web sitenizle ilgili insanlara sunacağınız ilk izlenim domain ile olacaktır. Bu sebeple domain seçimi ve takibi oldukça önem taşır.

Domain, web sitenizin faaliyetleri hakkında ve yaptığınız işle ilgili kullanıcılara fikir sunar. Özellikle pazarlama stratejisi açısından domain çok işinize yarar. Kısacası domain, marka bilinirliğini artırır. Satın alacağınız hosting paketleri, domain adınıza özgü Google, Yahoo ve Hotmail gibi mail adresleri için e-posta hesaplarını da kapsar. Bu da pazarlama stratejisinin doğru ve etkin şekilde yürütülmesi için büyük bir adımdır.

Domain, sadece marka bilinirliğine de katkı yapmaz. Alan adları Google sıralama algoritması bakımından da çok önemlidir. Domain ve uzantısında ilgili anahtar kelimelerin kullanılması, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızda önemli bir rol oynar.

 

Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Zaman zaman web sitesi sahipleri ideal alan adını bulmakta zorlanabilirler. Domain tescili çok basit bir işlem olmasına rağmen doğru domain seçimi zor olabilir.

Potansiyel ziyaretçi kitlesinin web sitesine bağlanmadan önce dikkatini çekecek ilk husus web sitenizin alan adıdır. Ayrıca arama motoru sıralamasına etkisini de düşündüğünüzde doğru domain seçimi dikkate almanız gereken çok önemli bir husustur. Domain seçimi özellikle pazarlama alanında faaliyet gösterenler için dikkate alınması gerekir. Doğru domain ile işletmenizin satış rakamlarını artırabilirsiniz. Domain adı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli beş kriteri şöyle sıralayabiliriz:

  • Seçeceğiniz domain adının daha önceden seçilmediğinden emin olun.
  • Kısa ve hatırlanabilir bir domain seçin.
  • Rakamları ve işaretleri kullanmaktan kaçının.
  • İşinizle ilgili kelimeleri kullanın.
  • Ticari faaliyetler için .com uzantısını tercih edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir