Genel

WooCommerce Nedir?

İnternetten satış yapmak isteyen herkesin cevabını bilmesi gereken en önemli soru WooCommerce Nedir? sorusudur. 2011’de piyasaya çıkan WooCommerce, WordPress ile oluşturduğunuz web sitenizi sadece birkaç tıklamayla e-ticaret sitesine dönüştüren ücretsiz ve son derece işlevsel bir WordPress eklentisidir.

Genelde eklentiler sınırlı bir esneklik sunarlar ancak WooCommerce’in işlevselliğini temalar, eklentiler, uzantılar hatta dilerseniz eklenti kodunun kendisini düzenleyerek genişletmenin çok çeşitli yolları bulunur.

Özellikle ödeme işlemi, başarılı bir online mağazanın inanılmaz derecede önemli bir parçası olduğundan, ziyaretçilerin ödeme sırasında sepeti terk etmelerini engellemek adına kullanıcı deneyimini mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmeniz gerekir. WooCommerce, alışveriş sepetinizi özelleştirmeniz için, ziyaretçilerin hesap oluşturmadan ödeme yapmalarını sağlamak gibi bir ton farklı seçenek sunar.

2013’te 1 milyon ve 2014’te 4 milyon kez indirilen WooCommerce; 2015 yılında WordPress.com’un sahibi Automattic tarafından satın alınarak şirketin o yıla kadarki en büyük satın alımını gerçekleştirmesine neden olmuştur. Aynı yıl 7 milyondan fazla indirilmiş ve e-ticaret mağazalarının % 30’undan fazlasını desteklemeye başlamıştır. Sonrasında WooCommerce internetten satış yapmak isteyen kullanıcıların online mağaza kurmaları için birincil çözüm haline gelmiş ve toplamda 27 milyondan fazla indirilmiştir.

BuiltWith.com verilerine göre WooCommerce; ABD, Kanada ve İngiltere’deki WordPress ile oluşturulan e-ticaret sitelerinin % 99’undan fazlasında kullanılmaktadır.

WooCommerce Neden Bu Kadar Popüler?

WooCommerce, e-ticaret dünyasının kralı ve WordPress’in en iyi, en popüler eklentilerden biridir.

WooCommerce’ın bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni, WordPress ile olan bağıdır. İnternetteki tüm sitelerin üçte biri WordPress ile oluşturulduğundan , bu sitelerden e-ticaret odaklı olanlar için en mantıklı çözüm WooCommerce’tir.

Ayrıca WooCommerce’in diğer e-ticaret platformlarına göre esneklik, işlevsellik, binlerce tema ve eklentiyle uyumlu olması gibi bazı ciddi avantajlara sahip olması da popülerliğini artıran sebepler arasındadır.

WooCommerce’in Özellikleri

Milyonlarca etkin kurulumla, çok sayıda e-ticaret sitesini destekleyen WooCommerce’in özelliklerine göz atma vakti gelmedi mi?

 • WooCommerce’in diğer e-ticaret platformlarından en önemli farkı WordPress ile entegre oluşudur. Bu, web siteniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağınız anlamına gelir,
 • WordPress panelindeki eklentiler bölümünden kurulan ve aktifleştirilen WooCommerce, ürünleri güncellemenizi ve siparişleri yönetmenizi sağlayan kullanıcı dostu bir kontrol paneline sahiptir.
 • WooCommerce, kredi kartları, banka havalesi, çek ve kapıda ödeme seçeneklerine ek olarak, Stripe, PayPal, Square, Amazon Pay, Apple Pay ve Google Pay gibi 100’den fazla ödeme yöntemini destekler. Konuk ödeme, otomatik e-postalar, vergi seçenekleri, ücretsiz gönderim, yerleşik ödeme işlemleri gibi özelleştirilebilir ödeme alanları sunar.
 • Nasıl kullanılacağını kolaylıkla kendi kendinize keşfedebileceğiniz bir eklenti olan WooCommerce ile e-kitaplar, online kurslar gibi dijital ürünler dahil dilediğiniz her türlü ürünün satışını yapabilirsiniz. Sitenize sınırsız ürün, resim ve galeri ekleyebilir, geniş ürün listelerini içe ve dışa aktarabilirsiniz.
 • WooCommerce, sitenizi ziyaret edenlerin randevu almasına ya da rezervasyon yaptırmasına da olanak tanır.
 • WooCommerce; gelişmiş ürün sıralama ve filtreleme özelliği sayesinde kullanıcı deneyimini iyileştirir.
 • Bir ürün stokta kalmadığında e-posta bildirimleri ile sizi uyarır.
 • Kapsamlı belgeler ve destek forumuna ek olarak WooCommerce.com’un hesap sahipleri için canlı destek sunması, olası sorunların çözümüne hızla gidebileceğiniz anlamına gelir.
 • Çok sayıda dil ve para birimiyle sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanan WooCommerce; Farsça dahil 24 dile çevrilmiştir ve küresel bir platform olma yolunda kararlı adımlar atmaktadır.
 • WooCommerce; Facebook, Sage, Zapier, MailChimp, ShipStation, Square, Stripe, Amazon dahil yüzlerce çözümle kolaylıkla entegre olur.
 • Açık kaynaklı bir eklenti olan WooCommerce, tüm WordPress kullanıcıları için % 100 ücretsizdir ve hemen satışa başlamanıza olanak tanır. 400’den fazla uzantı ve binlerce WordPress eklentisi ile iletişim formu gibi araçlar ekleyerek WooCommerce’i daha da kullanışlı hale getirmeniz mümkündür. Ayrıca seçeneklerini genişletmek isteyenler premium özelliklerinden yararlanabilir.
 • Ürünlerden siparişlere kadar her şeyi yönetmek ve entegre etmek için REST API’sine erişmenize olanak tanır.
 • WooCommerce, SEO çalışmalarınıza yardımcı olacak ve müşterilerinizin bilgilenmesini sağlayacak ürün derecelendirmeleri ve yorumlar gibi bölümlere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir