Genel

E-Ticaret Nedir?

Günden güne değişimine ayak uydurduğumuz bir teknoloji dünyasında yaşıyoruz. Geçmişin geleneksel medya araçlarının yerini alan yeni medya sistemleri, dünya düzenini adeta yerinden oynatırken bizlere de ayak uydurmak düşüyor. Teknoloji dünyasına güçlü bir adım atmaya hazırlanırken, hayatımızda yer alan birçok kavram da doğru orantıda gelişim gösteriyor. Örneğin geçmişin pazar yerleri ve ekonomik düzlemlerinin konumu e-ticaret kavramı ile sarsılmaya başlıyor. Günümüzde hüküm süren ve geleceğe doğru emin adımlarla ilerleyen yeni dünya düzeninin temelini toplumsal olaylar oluşturuyor. 2019 yılının ikinci yarısında hayatımıza giren pandemi, hükmünü sürdüren geleneksel düzene karşın yeni medya teknolojilerine olan ihtiyacı kamçıladı. Eğitim ve kariyer gibi yaşamsal faaliyetlerin de yeni düzene uyum sağlamasıyla birlikte neredeyse her adım, internet mecraları üzerinden gerçekleştirilebilir kılındı.

İnternet dünyasının büyük bir rol üstlendiği dijital dönüşüm süreci, yaşamsal faaliyetlerin sanal mecra üzerinden gerçekleştirilebilmesini mümkün kılıyor. Teknoloji dünyasının egemenlik sürecinin yanı sıra insan yaşamına faydalarından da bahsetmek gerekiyor. Dijital mecralara uyum sağladığımız dönüşüm evresinde, insanların yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere harcadığı zaman ve enerjiden tasarruf sağlanıyor. İnternet vasıtasıyla ticaret gibi iletişimin büyük bir paya sahip olduğu kavramların da hedef kitleye ulaşabilmesi daha mümkün hâle geliyor.

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret anlamına gelen e-ticaret, 1995 yılı itibariyle hayatımıza girmiş bir kavramdır. Elektronik ticaret, hizmet ve ürünlerin tüketiciler ile online kanallar vasıtasıyla bir araya getirildiği ticaret türüne verilen isimdir. Geleneksel ticaret yöntemlerinin yerini alan e-ticaret; satış, ödeme, dağıtım, reklam ve iletişim gibi tüm faktörlerin internet vasıtasıyla gerçekleştirildiği bir sistemi tanımlar.

Dünya genelinde geleneksel ticaret yöntemiyle çalışma standartlarını sürdüren küçük ve büyük ölçekli şirketler, dijital dönüşüm ile birlikte ticari yönlerini online kanallara çevirmeye başladı. Elektronik ticaret fiziki mağazaya sahip markaların yanı sıra özellikle küçük ölçekli firmaların büyüme endekslerini destekleyen bir sistem olma özelliği taşıyor. Bunun en büyük nedeni ise, e-ticaretin hedef kitle ile doğrudan ve hızlı bir biçimde iletişim kurabilmesi. Kısa sürede sağlanan hedef kitle iletişimi ile satış potansiyeli yükseldiği gibi ödemeler de hızlıca alınabiliyor. Elektronik ticarete adım atma aşamasında iş potansiyeli stoklu ve stoksuz olarak birbirinden ayrılıyor.

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Dropshipping anlamını taşıyan stoksuz elektronik ticaret, firmaların herhangi somut bir stoğa ihtiyaç duymadan online kanallar üzerinden satış yapabilmesi olarak isimlendirilir. Stoksuz e-ticaret, firmanın elinde bulunmayan bir malın stok hâlinde tutulmadan satılması işlemidir. Günümüzde birçok firma; depolama, stok ve eleman maliyetlerini ortadan kaldırmak için stoksuz e-ticaret yapmayı tercih eder. Şirketlerin online ticarette başvurduğu stoksuz çalışma prensibinin müşteri ile firma noktasında avantaj ve dezavantajları bulunur.

Stoksuz Ticaret Avantajları

 • Stok olmamasından kaynaklı bir depo masrafına ihtiyaç duyulmaz.
 • Stoksuz çalışma prensibinde depoda çalışacak bir elemana gereksinim yoktur. 
 • Ürünler alınmadan, direkt site üzerinden satış imkânı bulunur.
 • Yeni girişimcilerin büyük sermayelere ihtiyaç duymadan e-ticarete atılmasına olanak sağlar.
 • Stok maliyeti noksanlığı sayesinde farklı kategorilerden sağlanan ürün çeşitliliği ile satışlar yapılabilir.
 • Bir kargo firması ile anlaşmaya gerek duyulmaz.

Stoksuz Ticaret Dezavantajları

 • Tedarikçinin teslimat işlemini zamanında yapması gerekir. Aksi takdirde tüketiciler ile doğrudan problem yaşanır.
 • Ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Müşteri, satın alacağı bir ürün hakkında sorular sorabilir. Söz konusu sorulara eksik ya da yanlış cevap vermek güven zedelenmesine yol açar.
 • Stoksuz elektronik ticaretin dezavantajlarından korunmak için müşterilerin de dikkat etmesi gerekenler bulunur. Yanlış ya da hasarlı ürün gönderimi gibi durumlardan kaçınmak için güvenilir dropshipping firmalarından alışveriş yapmak önemlidir.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Dijital dönüşüm çağıyla birlikte e-ticaret, satış kanallarında yükselişe geçen bir sistemi tanımlar. Yenilikçi medya teknolojileri ile insanların yaşamında büyük bir yere sahip olan e-ticaret, reklam benzeri yollarla kısa sürede hedef kitleye ulaşabilir. İnsanlar, günün büyük bir çoğunluğunu geçirdiği sosyal medya üzerinden farkında olarak ya da olmayarak e-ticaretin himayesi altına girerler. Bunun sebebini reklamlar, sosyal medya içerikleri ve gözlemler oluşturur. Günümüz dünyasında yeni nesil bir teknoloji olarak adlandırılabilecek e-ticaretin yaşama sağladığı birçok avantaj bulunur.

Zaman Yönetimi

Dijital dönüşüm evresinde hayatımıza dahil olan e-ticaretin en büyük avantajlarından birisi zaman yönetimi kavramıdır. Geleneksel ticaret sektöründe; satış, hedef kitleye erişim, tedarik ve ödeme yöntemleri oldukça uzun bir süreci kapsıyordu. Yenilikçi medya teknolojileriyle birlikte hayatımıza giren e-ticaret; alım, satım, tedarik, ödeme ve hedef kitle ulaşımı gibi eylemleri kısa yoldan gerçekleştirmeye imkân tanıyor. Özellikle reklam içerikleri, ürünlerin kısa sürede hedef kitleye pazarlanmasının önünü açıyor. Bu sayede zamandan büyük ölçüde tasarruf etmek mümkün hâle geliyor.

Yenilikçi İş Fikirleri

Teknolojiye yüzümüzü çevirdiğimiz günden beri yaşamsal faaliyetlerimiz kökten değişimlere uğruyor. Yaşamlarımızın geçirdiği değişimlerin büyük bir çoğunluğu iş dünyasında görülüyor. Geçmişte kabul gören ve gelenekselleşmiş iş fırsatlarının yerini günümüz teknolojisiyle harmanlanan meslek dalları alıyor. E-ticaretin bu dönüşüm sayesinde ortaya çıkardığı  alanlardan birini de kârlı ve yeni iş fikirleri oluşturuyor. Hedef kitleye kısa yoldan ulaşım sağlayan e-ticaret, gelecek için yeni istihdam olanakları sunmaktan geri kalmıyor.

Kolay İletişim

Günümüz e-ticaret hizmetlerini gerçekleştirme noktasında hedef kitle ile doğrudan iletişim hayati önem arz ediyor. E-ticaret, hedef kitle üyeleriyle internet üzerinde kısa sürede iletişim kurulmasını sağlıyor. Arama motoru optimizasyonu ve reklam stratejileri ile hedef kitlenin  önüne çıkarılan e-ticaret sitesi, müşteriye kısa sürede alışveriş imkânı tanıyor. 

E-Ticarete Yeni Başlayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Değişen dünya düzeniyle birlikte e-ticaret yapmak isteyenlerin özellikle dijital sistemler üzerinde dikkat etmesi gereken noktalar bulunur.

Ürün Kategorileri ve Maliyet Düzeyi

Gelişen teknolojiyle birlikte internet üzerinden satış yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle “e-ticaret ne satabilirim?” sorusu üzerine araştırmalar yapması gerekir. E-ticaret kurulum sürecinizi bir insan vücuduna benzetebilirsiniz. Vücudun temel organlarını ve gereksinimlerini karşılamadan önce bir iskelet sisteminin oluşturulması gerekir. Söz konusu ürün kategorileri, e-ticarete yeni başlayanlar için sistemin temelini oluşturur. Eğer net bir ürün kategorisine karar veremiyorsanız e-ticaret ürün fikirlerini araştırabilirsiniz.

E-ticaret ve pazarlama sistemlerinde ürün kategorilerine yer verdikten sonra maliyetini de göz önünde bulundurmak önemlidir. Stoklu veya stoksuz e-ticaret sistemine karar verdikten sonra pazarlanacak ürünlerin mali değerlendirilmesi yapılır. Değerlendirmeden sonra e-ticaret sistemine adım atabilmek için mali düzenin sağlanması önemlidir.

Şirket Kurulumu

E-ticaret için gerekenlerden bir diğeri de ticari bir şirket portföyü oluşturmaktır. Ürünlerinizi kendi sitenizde ya da popüler pazar yerlerinde satıyor olabilirsiniz. Ancak her iki koşulda da bireysel sisteminize ait bir şirket kurulumu gerçekleştirmeniz gerekir. E-ticaret için şirket kurma aşamasında vergi dairesine başvuru yapmak gerekir. Şahsınıza ilişkin bir şirketin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra dilediğiniz e-ticaret pazar yerlerinden satışı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu

Şahıs şirketinin onay işlemlerini gerçekleştirdikten sonra iskeletin büyük bir çoğunluğunu oluşturmuşsunuz demektir. E-ticaret sistemini oluşturabilmek için sırada çeşitli organların yerleştirilme aşaması gelir. E-ticaret sitesi kurulumu, firmanın ürünlerini hedef kitleye doğrudan ulaştırılabilmesi için önemli bir gereksinimdir. Aynı zamanda firmanız adına kurulmuş bir e-ticaret sitesi, pazar yerlerine güçlü bir adım atmanıza yardımcı olur. E-ticaret sitesi kurabilmek için domain adı ve hosting almanız gerekir.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Bir e-ticaret firmasının hedef kitleye ulaşma aşamasında kilit noktalardan birini de dijital pazarlama ve sosyal medya kolu oluşturur. E-ticaret sistemine giriş yapmadan önce mutlaka güçlü bir dijital pazarlama ve sosyal medya ağına sahip olduğunuzu tescil etmeniz gerekir. Dijital pazarlama ve sosyal medya vasıtasıyla verilen reklamlar, hedef kitlenin markanızı daha yakından tanımasına olanak sağlar. Ancak özellikle reklam aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Söz konusu reklamların ve pazarlama ağının hedef kitleye ürünlerinizi tanıtacak bir içeriğe sahip olması gerekir.

E-Ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekli midir?

E-ticaret iş modellerinde güçlü ve inovatif bir adım atarken şahsınıza ait bir şirkete ihtiyaç duyarsınız. Şahsınıza ait olan bir e-ticaret şirketi, dijital pazar yerleri ve kendi internet sitenizde ürünlerin doğrudan pazarlanmasına olanak sağlar. Bunun yanı müşterinin gözündeki önemi de oldukça yüksektir. Ürünlerinize online pazar yerinden ulaşım sağlayan müşteriler, güvenliğe ilişkin soru işaretlerini gidermek amacıyla şirket bilgilerinize ulaşmak isterler. İlgili pazar yerlerinde şirket bilgilerinize yer vermek, müşteri gözünde güvenilirliği artıran başlıca faktörlerdendir. E-ticaret şirketi kurmanın firma ve müşteri adına sağladığı birçok avantaj bulunur.

 • Firma ve müşteri arasında iletişim kurma potansiyeli genişler.
 • Müşterinin gözünde, 7/24 iletişim kurabileceği bir dükkan izlenimi oluşur.
 • Ürün stoğunun artırılmasını sağlar.
 • Global dünyada iş potansiyeli yükselir.
 • Yeni dünya düzenindeki e-ticaret gereksinimlerine uyum sağlanır.
 • Popüler dijital satış kanalları üzerinde bir pazar yeri kurulur.

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

Ticaret ve pazarlama kanallarında teknolojik gelişmeler eşliğinde var olan e-ticaret çeşitlerini iki temel başlık altında inceleyebiliriz.

Satılan Ürüne Göre E-Ticaret Türleri

Pazarlama dünyasında, satılan ürüne göre e-ticaret türleri doğrudan ve dolaylı olarak iki farklı kategoride incelenir.

Doğrudan E-Ticaret

Somut bir anlama sahip olmayan mal ve hizmetlerin internet vasıtasıyla gerçekleştirilme yöntemine doğrudan e-ticaret adı verilir. Fiziki koşullar altında gerçekleştirilen doğrudan e-ticaretin bağlı olduğu mal ve hizmetler uluslararası çerçevede değerlendirilebilir. Örneğin, yurt dışı için üretilen bir bilgisayar oyunu ya da müzik programını indirdiğinizi düşünün. Ücret karşılığında bir yazılımı online sistemler kanalı ile satın almak, doğrudan e-ticaret örnekleri arasında yer alır.

Dolaylı E-Ticaret

İnternet kanalları vasıtasıyla gerçekleştirilen geleneksel satış yöntemleri, doğrudan e-ticaret kapsamına dahildir. Örneğin, internet sitesi üzerinden bir ürünün ödemesi gerçekleşir ve  satın alınır. Firma sahibi, satın alınan ürünü paketler ve kuryeye teslim eder. Kuryenin ürünü müşteriye ulaştırması, dolaylı bir e-ticaret türü kapsamındadır.

Taraflarına Göre E-Ticaret Türleri

Taraflarına göre E-ticaret türleri B2B, B2C, C2B ve C2C olarak farklı kategorilerde incelenir.

B2B (Business to Business)

Şirketler arası gerçekleştirilen e-ticaret türüne B2B (business to business) adı verilir. Söz konusu ticaret türüne mensup işletmeler, tüketiciye doğrudan bir satış gerçekleştirmezler. Örneğin, giyim sektöründe toptancılık hizmetini sürdüren bir firmanın ürünlerini farklı markalara satması bir çeşit B2B ticareti örneğidir.

B2C (Business to Consumer)

Şirketlerden doğrudan tüketiciye sağlanan bir tür ticaret yöntemidir. Günümüzde dijital dönüşüm ile birlikte yaygınlaşan internet kullanımının B2C ticaret türünün kapsama alanını genişlettiğini söyleyebiliriz. Örneğin; Trendyol, Avansas, Hepsiburada gibi firmalar doğrudan tüketiciye bir pazarlama işlemi gerçekleştirirler. Bu nedenle günümüzde özellikle popülerliğini koruyan firmaların, B2C pazarlama türüne mensup olduğunu söylemek mümkündür.

C2B (Consumer to Business)

Şirketten tüketiciye pazarlama modelinin tam aksine tüketiciden şirketlere sağlanan bir pazarlama türüne C2B (consumer to business) adı verilir. Tüketicilerin mallarını şirketlere satması üzerine pazarlama işlemi gerçekleştirilir. Özellikle kişisel blog sitelerinde ya da forumlarda söz konusu pazarlama türüne sıklıkla rastlanır.

C2C (Consumer to Consumer)

C2C pazarlama modeli, tüketiciden doğrudan tüketiciye sağlanan bir sistemdir. Özel kurulmuş platformlar üzerinden tüketiciler arasında gerçekleştirilen satış, ikinci el satışı alanlarını kapsar. Örneğin günümüzde sıklıkla kullanılan Gittigidiyor, Dolap ve Letgo sistemleri söz konusu ticaret yöntemine örnek verilebilir.

E-Ticaret ile Geleneksel Ticaretin Farkları Nelerdir?

Yeni medya mecralarının ortaya çıkma evresinden önce tüm pazar stratejilerinde geleneksel ticaretin stratejileri kullanılıyordu. Ancak yeni medya teknolojilerinin gün yüzüne çıkması ile birlikte, ticaret stratejileri büyük bir değişim geçirdi. Özellikle pandemi gibi olağanüstü global şartlarla birlikte dünya genelinde yayılma hızını artıran dijital dönüşüm, ticaret sistemine de yansımayı başardı. Dilerseniz çok geçmeden e-ticaret ve geleneksel ticaret modellerinin farklılıklarını bir tablo üzerinden değerlendirelim.

E-Ticaret Geleneksel Ticaret
Zaman Günün her anında, 24 saat kullanımı mümkün kılar. İş türü ve çalışma saatlerine bağlı olmak üzere zaman kavramı kısıtlıdır.
İletişim Hedef kitleyle sosyal medya ve internet kanalları üzerinden iletişim kurulur. Hedef kitle ile yüz yüze iletişim kurulabilir.
İş Yükü Tek seferde çok fazla iş kısa sürede yapılır. Zanaat gücüne bağlı olmak üzere iş yükü kısıtlıdır.
Depolama Malları depolama sürecinde tek bir depo sistemi yeterlidir. Hedef kitlenin ilgisini çekebilmek için ürünlerin bir vitrinde sergilenmesi gerekir.
Reklam Potansiyeli Sosyal medya, internet sitesi, arama sistemleri, online kanallar ve internetin sağlandığı birçok yerden reklam verilir. Müşterilerin verilen hizmete erişim sağlaması reklamlar, vitrin ve görsellik ile sağlanır.
Kullanım Düzeyi Enerji, zaman ve harcamalardan tasarruf etmek için kullanılır. Dijital medyaya erişimi olmayan bireyler tarafından kullanımı sürdürülür.
Satın Alma Yöntemleri E-ticaret ödemeleri kart sistemleri ve otomatik ödeme talimatları ile sağlanır. Nakit, kart ve senet seçenekleri mevcuttur.
Bilgi Online yöntemler ile ticareti gerçekleştirebilmek için bilgi sahibi olmak gerekir. Herhangi bir bilgiye gereksinim duyulmaz.
Ürün Çeşitliliği Geniş ürün yelpazesi ile kapsamlı markalara ev sahipliği yapar. Alan sınırı dolayısıyla ürün çeşitliliğinde de belirgin bir kısıtlama görülür.
İade Seçenekleri Ürün beğenilmediği ya da arızalı olduğu takdirde  7-15 gün arasında değişen bir iade süresi mevcuttur. Ürün, hasar almadığı sürece değişim yapılamaz.
Teslimat Ürünlerin teslimatı kargo firmalarının yoğunluğuna bağlı olarak bir ya da birkaç hafta içerisinde gerçekleştirilir. Ürünlerin teslimatı çoğunlukla mağazadan direkt olarak yapılır. Direkt teslimat yapılmadığı durumlarda teslimat birkaç gün içerisinde gerçekleşir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Dijital dönüşümün altın kapısı e-ticaret, günümüzde özellikle kariyer planlamasını yapan genç kitle tarafından merak edilen bir konudur. E-ticareti yapabilmek için öncelikle hangi platform bünyesinde pazarı kuracağınıza karar vermeniz gerekir. Şahsi bir şirket oluşturduktan sonra online pazaryerleri ya da kendi internet siteniz üzerinden e-ticaret işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E-ticaret sektöründeki başarı basamaklarını tırmanırken göz önünde bulundurmanız gereken diğer hususlar da güvenli altyapı, güçlü bir sermaye ve emektir. Şirketiniz için kurduğunuz internet sitesinin altyapısı ne kadar güvenli olursa, şahsi markanızın ayakta durma gücü de o kadar artar. E-ticaret sistemlerinde harcamalarınız çok fazla olmasa da şahsi bir şirket, internet, ofis vb. ihtiyaçlar için her ay düzenli ödemeler yapmalısınız. Online ticarete güçlü bir adım atmak için sermaye konusunda sorun yaşamamanız gerekir.

Emek olmadan, amaç olur mu? Elbette olmaz. E-ticaret, geleneksel sistemlerden basit görünse de oldukça karmaşık ve emek isteyen bir yapıdır. Hayalini kurduğunuz elektronik ticaret sistemini kurabilmek için sabırlı olmalı ve adımlarınızı zamana yayarak emin bir şekilde atabilmelisiniz.

Online Pazaryerlerinde 

E-ticaret satışının en çok kullanılan yöntemlerinden biri online pazaryerleridir. Hepsiburada ve Trendyol gibi güçlü pazaryerleri, bünyesinde milyonlarca marka barındırır. Söz konusu sisteme girebilmek için bir markaya sahip olmanız gerekir. Ancak her şey markayla bitmez. Milyonlarca isim arasından markanızı ön plana çıkaracak özel ve özgün işler yapmanız oldukça önemlidir.

Kendi İnternet Sitenizde 

E-ticaret fikirlerinde en çok başvurulan sistemlerden biri de kendi kurduğunuz internet sitesi üzerinden satışları gerçekleştirmektir. Aynı zamanda ürünleri kendi internet siteniz üzerinden satmak, müşterilerin marka hakkında detaylı bilgiler edinmesine yardımcı olur.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Şahsınıza ait e-ticaret firmasının başarı adımlarını sağlamak için mutlaka özel bir site kurmak gerekir. Bir e-ticaret sitesi kurmak için domain adı, hosting, ödeme yöntemleri ve güvenlik sertifikası sağlanması gerekir.

Domain Adı

Domain adı, sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Şahsi e-ticaret siteniz için almış olduğunuz domain adının markayı doğru yansıtması gerekir. Özellikle zor ve karmaşık domain isimleri, sitenizin zor bulunmasına neden olur.

Hosting

Hosting, site içeriklerinizin dijital dünyada bir konuma ulaşmasını sağlar. Hosting hizmeti, profesyonel reklam şirketleri ve web tasarım firmaları tarafından verilebilir.  Domain adı ve hosting hizmetini aldıktan sonra sitenize başarıyla giriş yapabilirsiniz.

Ödeme Yöntemleri

Bir ödeme sistemi firması tarafından alacağınız hizmet ile markanıza ait sitenin ödeme yöntemlerini belirleyebilirsiniz. Firmanız için özel oluşturacağınız ödeme yöntemlerinde; pos kurulumu için bankalarla anlaşabilir, alternatif ödeme sistemleri ile anlaşabilir ya da havale/eft ile ödeme alabilirsiniz. Aynı zamanda dijital ödeme yöntemlerini kullanmayan müşterileriniz için kapıda ödeme yöntemini de tercih edebilirsiniz. E-ticaret ödeme sistemleri hakkında araştırmalar yaparak arzu ettiğini sistemi tercih edebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası

Bir e-ticaret firması için güvenlik sertifikası hayati öneme sahiptir. Dijital dünyadaki binlerce satıcı arasında seçim yapan müşteriler, firmaya güvenmek ister. Güvenlik sertifikası sayesinde müşterilerin güvenini kazanırken hedef kitleye kısa sürede ulaşabilirsiniz. E-ticaret sektöründe güvenlik sağlamanız ve markanın güvenilir olduğunu kanıtlamak için adres çubuğunda yeşil kilit sembolü oluşturan SSL sertifikası almanız gerekir.

E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijital dünyaya atılan adımla birlikte hayatımıza giren e-ticarete yönelirken mutlaka dikkat etmemiz gereken hususlar bulunur.

 • E-ticaret örnekleri ve popüler e-ticaret önerilerinden yararlanmak firma geleceği için doğru bir harekettir.
 • Müşterilerin alışveriş altyapısını kolaylaştıracak kullanıcı dostu bir internet sitesi tasarımı gerekir.
 • Popüler kampanyalara uyum sağlamak ve kendi marka kampanyanızı oluşturmak dikkat çekici bir harekettir.
 • Özgün ve nadir ürün çeşitliliğine gidin.
 • Makul fiyatlar sunmaya çalışın.
 • Ekspres teslimat seçeneği sunarak, ürünü olabildiğince hızlı müşteriye ulaştırın.
 • Web siteniz için SSL sertifikası sağlayın.
 • Kesintisiz bir destek sağlayın.
 • Müşteriyle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir